GAP TURU

 

GAP TURU

1-Gün

Engin Turizm olarak, Kültür Turları kapsamında, güzel yurdumuzun kültürel ve coğrafi zenginliklerini, uzmanlaşmış personelimiz eşliğinde, siz değerli dostlarımıza tanıtmak amacı ile hazırlamış olduğumuz, seyahatimize başlıyoruz. Lüks otobüslerimiz, sınırsız ikramlar ve Engin Turizm  misafirperverliğinde Gap’ı keşfetmek için yola çıkıyoruz.

2 Gün

Yoldaki molalarımızın ardından Gaziantep’e varıyoruz. Sabah kahvaltımızın ardından Gaziantep’i gezmeye Gaziantep Mozaik Müzesi ile başlıyoruz. Zeugma’dan çıkan birbirinden güzel ve büyük mozaikleri görünce Zeugma’nın ihtişamını ve zenginliğini anlayacaksınız. Kale dibi mahallesinde tarihi Antep Kalesini ve Bakırcılar, elektronikçiler, sakatatçılar çarşılarını gezerek alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Gap bölgesinin gelecekte önemli yerlerinden olacak olan Halfeti’ye varıyoruz. İskeleden teknemize binip,(ekstra) Fırat nehri üzerinde yapacağımız keyifli yolculuk sırasında İncil yazarlarından Yuhanna’ nın incilini yazarak çoğalttığı Rum Kale’ye varıyoruz. Burada teknemizden kilise ve manastırları gördükten sonra Birecik Barajı’nın suları altında kalan köylerimizin yakınlarına kadar ulaşıp geri dönüyoruz. Halfeti’de bu doğal güzellik karşısında çaylarımızı içerken günün keyfine varıyoruz. Daha sonra Şanlıurfa ya hareket ediyoruz. Yoldaki molalarımızın ardından Şanlıurfa’ya varıyoruz. Odalara yerleşme sonrası Akşam yemekli Sıra gecesine katılıyoruz. Konaklama otelimizde.

3.Gün

Sabah kahvaltımızın ardından Urfa Gezimize başlıyoruz. İlk olarak Harran’a hareket ediyoruz. Anadolu’da kurulan ilk İslam üniversitesi kalıntıları, astroloji kulesi, medrese, camii ve Harran kalesini görüp dünyada 3 yerde bulunan koni biçimindeki Harran Evleri’ne konuk oluyoruz. Burada yöresel kıyafetler giyip fotoğraflarımızı çektikten sonra,Eyüp Peygamberin sabır namını kazandığı yeri ziyaret ediyoruz.Burada dualarınızı edebilir ve şifalı sudan içebilirsiniz.Daha sonra Urfa Merkeze dönerek Balıklı göl, Halül-ül Rahman camii, Hz. İbrahim’in Ateşe atıldığında düştüğü yer ve kutsal sayılan balıkları görüp, Ayn-i Zeliha Gölü’nün kenarında oturup çaylarımızı içerken bu mistik hava içerisinde büyüleniyoruz. Buradan hareket ile Mevlidi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağarayı ziyaretimiz sonrası Mardin e doğru yol alıyoruz. Otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği Otelimizde.

  1. Gün

Sabah Kahvaltımızın ardından Mardin gezimize başlıyoruz. Mardin’de Büyülü saatler bizi bekliyor. Nerdeyse 2 insanın yan yana yürüyemeyeceği kadar dar sokakları, belediye temizlik hizmetlerinin kadrolu eşeklerle yapıldığı, “abbara” adı verilen sayısız ev altı geçit-sokakları bulunan Mardin’de her adımda kendinizi başka bir sürprize hazırlayın. Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan, uzaktan bakınca oldukça yalnız ve hüzünlü görünen Dayr’ül Zafer an Manastırı ile gezmeye başlıyoruz. Dünya Süryani Kadim cemaatinin 1000 yıldan fazla “patriklik makamı” olan bu güzel yapıyı gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını da göreceğiz. Şehir merkezinde ise Ulu cami, Kırklar kilisesi, Kasımı ye medresesi, eski bir Süryani konağından çevrilen büyük PTT binasının görülmesinin ardından Hasankeyf.’e hareket ediyoruz. Yakında Yapılacak Ilı su Barajı’nın suları altında kalmasına kesin gözüyle bakılan Hasankeyf’i görebilmek için belki de bu Son şansımız! Dicle nehrinin hemen kenarındaki 100 mt.lik kayalığın üzerine kurulmuş ve eski çağların fethedilemez kalesi Hasankeyf’te şehir kapıları, Aşağı Saray, Büyük Saray, Ulu cami, tarihin ilk darphanesi, El-Rızk camii ve Ortaçağın en büyük köprüsünün kalıntılarını görüyoruz. Dicle’de serinlemek için nehir kıyısında verilen serbest zamandan sonra Ordu’ya dönüş yolculuğuna başlıyoruz

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

Açık Büfe veya Set 2 Sabah Kahvaltısı

Açık Büfe veya Set Menü 2 Akşam Yemeği

Engin Turizm  araç içi ikramları

Zorunlu Seyahat Sigortası

KDV dahildir.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Öğle Yemekleri

Müze Giriş Ücretleri

Kişisel Harcamalar

Halfeti Tekne Turu

Urfa Sıra Gecesi